25 de maig de 2019
25.05.2019
Alt Empordà

Una quarta part dels pobles de l'Alt Empordà ja saben qui ocuparà l'alcaldia

En setze municipis només s'ha presentat una candidatura amb molts batlles repetidors

26.05.2019 | 00:14
Carles Lagresa podrà repetir com alcalde d'Espolla.

En setze dels seixanta-vuit municipis de l'Alt Empordà ja saben qui serà el seu alcalde o alcaldessa un cop s'hagin constituït els nous ajuntaments per al mandat 2019-2023. Aquest fet es deu a la falta de competència electoral d'aquests aspirants, ja que lideren l'única llista que s'ha presentat en aquest 26-M. En la majoria dels casos, els respectius caps de llista ja ocupen actualment la presidència del plenari i, en altres, hi ha hagut un relleu dins d'un mateix grup polític.

També hi ha casos, sobretot en pobles petits amb llistes obertes, on la candidatura de l'actual alcalde presenta més candidats davant de llistes amb un o dos membres que no podrien sumar majoria, com seria el cas d'Albanyà, amb Joan Fàbrega com a aspirant a la reelecció o Vilamaniscle, amb Mon Bonaterra.

La llista comença per l'Armentera amb Narcís Isern, alcalde i alcaldable de Junts per l'Armentera i s'allarga per Borrassà, Cabanelles, Cistella, Colera, Espolla, Garrigàs, Lladó, Ordis, Riumors, Sant Miquel de Fluvià, Santa Llogaia d'Àlguema, Terrades, Vilabertran, Vilamalla i Vilamacolum.

Aquest fet de presentar-se però no haver de lluitar amb cap rival, és analitzat en una entrevista per Enric Gironella de Cistella i Joaquim Tremoleda de Lladó.

Les candidatures úniques amb la persona que encapçala la llista són les següents:

L'Armentera
Narcís Isern (Junts per l'Armentera)

Borrassà
Ferran Roquer (Junts per Borrassà)

Cabanelles
Martí Espigulé (Junts per Cabanelles-AM)

Cistella
Enric Gironella (Junts per Cistella)

Colera
Lluís Bosch (Junts per Colera)

Espolla
Carles Lagresa (Compromesos amb Espolla-AM)

Garrigàs
Pilar Bosch (Junts per Garrigàs)

Lladó
Joaquim Tremoleda (ERC-AM)

Ordis
Anna Torrentà (ERC-AM)

Riumors
Josep Maria Padrosa (Independents per Riumors)

Sant Miquel de Fluvià
Àngel Posas (Independents de Sant Miquel)

Santa Llogaia d'Àlguema
Mireia Pimentel (Junts per Santa Llogaia)

Terrades
Isidre Felip (Junts per Terrades)

Vilabertran
Martí Armadà (ERC-AM)

Vilamalla
Carlos Álvarez (Unim Vilamalla)

Vilamacolum
Jordi Claparols (Independents per Vilamacolum-AM)

Compartir a Twitter
Compartir a Facebook