13 de maig de 2019
13.05.2019
Figueres

Òmnium Cultural lliura els premis del 40è Concurs per a la Joventut de l'Alt Empordà

Hi han participat 967 nois i noies en una convocatòria dedicada a Pompeu Fabra

13.05.2019 | 10:12
Els premiats damunt de l'escenari del Teatre El Jardí.

El Teatre El Jardí de Figueres ha acollit, aquest diumenge, la festa de lliurament de premis del 40è Concurs per a la Joventut de l'Alt Empordà dedicada enguany a Pompeu Fabra.

El Concurs per a la Joventut és convocat per Òmnium Cultural Alt Empordà i va dirigit a alumnes de primària, secundària, batxillerat i cicles formatius de la comarca i premia treballs literaris, socials, científics, auca i recitació de poemes. Enguany hi han participat més de 967 nois i noies.

Els premiats han estat:

CURS 1r

FIGUERES
ALBERT ROQUÉ HILARI
Torre d'en Reig

ALÈXIA HERNÁNDEZ MASIAS
Carme Guasch

JESS MADIN ORTIZ
Torre d'en Reig

CASTELLÓ D'EMPÚRIES
JANA MARTÍNEZ MARÈS
Ruiz Amado

ZOE SÁNCHEZ FELIPO
Ruiz Amado

NÚRIA BARDÉS BARAT
Ruiz Amado

L'ESCALA
LEONARDO MUNTEANU
Esculapi

LA JONQUERA
LUCIA SANCHO VIDAL
Josep Peñuelas del Río

ÈLIA CASANOVAS SABARTÉS
Josep Peñuelas del Río

SARA DIAZ BLANQUET
Josep Peñuelas del Río

LLANÇÀ
SERGI VITIENES BAÑOS
Pompeu Fabra

JUAN JOSÉ VEGA PUIG
Pompeu Fabra

MARINA MORENO RUEDA
Pompeu Fabra

ROSES
MOHAMED EL KOZDALI
Jaume Vicens Vives

YASMIN BOUBNAN
Jaume Vicens Vives

JANNAT BEN SAID
Jaume Vicens Vives

CURS 2n

FIGUERES
JÚLIA MENCHÓN PORRAS
Sant Pau

LENA GASULL QUINTERO
Sant Pau

BIEL VERDAGUER VILA
Carme Guasch


CASTELLÓ D'EMPÚRIES
FATIMA TOUHIER
El Bruel

MARTINA BOTANA MORCILLO
Ruiz Amado

ELSA MANZANO ALAVÉS
El Bruel

L'ESCALA
OLEGUER PERAFERRER BALLESTA
Esculapi

KHALIL RAKID ABARGHAZ
Esculapi

FERRAN SAVANTI ROS
Esculapi

LA JONQUERA
ARLET CARRERAS BASERBA
Josep Peñuelas del Río

JONI NUÑEZ GARCIA
Josep Peñuelas del Río

YASSER ERRAHMOUNI NAFIDI
Josep Peñuelas del Río


LLANÇÀ
TELMA SANCHEZ MATA
Pompeu Fabra

PAU MARTINEZ PRATS
Pompeu Fabra

MARC BORRÀS PÉREZ
Pompeu Fabra

ROSES
EMMA PLADELLORENS
Narcís Monturiol

FÀTIMA KHAIROUN
Jaume Vicens Vives

AYA AGHARBI
Jaume Vicens Vives


Els mateixos dies de la recitació, el 21, 22 i 29 de març de 2019, els jurats van dictaminar premiar els següents participants:

CURS 3r

FIGUERES
JOFRE SOLER PORTERIAS
La Salle

QUERALT SALA BAGUÉ
Escolàpies

MARTÍ ALVAREZ CARRERAS
La Salle

CASTELLÓ D'EMPÚRIES
NEUS GARRE PUIG
Ruiz Amado

TASNIM DAMEJ
Joana d'Empúries

CLÀUDIA SOLER CASTAÑO
Ruiz Amado

L'ESCALA
PAULA PERAILE AMAYA
Esculapi

JÚLIA SARROTE ESPARCH
Empúries

INÉS COLELL GONZÁLEZ
Esculapi

LA JONQUERA
DANIEL PLAZA GARCÍA
Josep Peñuelas del Río

ÀGATHA RAMÍREZ WILMAERS
Josep Peñuelas del Río

DANA PINEDA ZUÑIGA
Josep Peñuelas del Río

LLANÇÀ
HUGO RODRÍGUEZ MUÑOZ
Pompeu Fabra

ZOÉ FALCÓ LEFEBVRE
Pompeu Fabra

ALBA CENTELLAS CLOTET
Pompeu Fabra

ROSES
JANA DANÉS MARÍ
Narcís Monturiol

YASMIN KHATIRA
Narcís Monturiol

BASSI MARTÍNEZ MARTÍN
Narcís Monturiol

CURS 4t

FIGUERES
BORJA COMPANY PALOMERAS
Sol i Vent

DUNA HERAS CASADELLÀ
Sant Pau

BIEL COMPANY PALOMERAS
Sol i Vent

CASTELLÓ D'EMPÚRIES
DOUAA TOUHIER
El Bruel

MARIA VASILIU
Ruiz Amado

VERÓNICA FRUTÓS ALAVÉS
El Bruel

L'ESCALA
KENT PAGÈS VINTRÓ
Empúries

LIS PUJOL RIU
Esculapi

ANDREA RAMIÓ OLIVARES
Empúries

LA JONQUERA
JAD TALIGUI
Josep Peñuelas del Río

CELIA YESTE
Josep Peñuelas del Río

ACHRAF ROCHDI
Josep Peñuelas del Río

LLANÇÀ
ANNA SUBIRANA
Pompeu Fabra

IONA CANTON OLIVET
Pompeu Fabra

AURA MACIAS CATALAN
Pompeu Fabra

ROSES
HOUDA CHOURAK
Narcís Monturiol

EDA MÉNDEZ GONZÁLEZ
Narcís Monturiol

Els mateixos dies de la recitació, el 21,22 i 29 de març de 2019, els jurats van dictaminar premiar els següents participants:

CURS 5è


FIGUERES
JAUME ROQUÉ HILARI
Torre d'en Reig

ESTEL DÍAZ COLL
Sant Pau

MARIA MENCHÓN PORRAS
Sant Pau

CASTELLÓ D'EMPÚRIES
AINA CORTADA PONCELA
Ruiz Amado

MOUNA EL HAY HMIDOU
Ruiz Amado

MARINA GARRE PUIG
Ruiz Amado

L'ESCALA
LLUIS GALLES VILALLAVE
Esculapi

IDAIRA AYALA FERNÁNDEZ
Esculapi

LAURA SUREDA CABALLERO
Esculapi

LA JONQUERA
MARTA SAIS RIGALL
Josep Peñuelas del Río

UMA CABRERA NOVALBOS
Josep Peñuelas del Río

IRACHE SANTANA MARCOS
Josep Peñuelas del Río

LLANÇÀ
ALEXANDRA PÉREZ DE LEÓN COSTART
Pompeu Fabra

SALMA SÁNCHEZ MATA
Pompeu Fabra

NASSIM SOUISS ZOUHRI
Pompeu Fabra

ROSES
JÚLIA DANÉS MARÍ
Narcís Monturiol

LUCÍA BERTUZZI FERNÁNDEZ
Narcís Monturiol

BERTA MARTÍNEZ MARTÍN
Narcís Monturiol

6è CURS

FIGUERES
GUILLEM VERDAGUER VILA
Carme Guasch

AINA PRESEGUER RUÍZ
Sant Pau

CLÀUDIA SALA BAGUÉ
Escolàpies

CASTELLÓ D'EMPÚRIES
SAMIA MOUSSAID BOULANOUAR
El Bruel

IBTIHAL HAMMANOU HAMANOU
El Bruel

LIORA VERGÉS VIVÓ
Ruiz Amado

L'ESCALA
MARC TUBAU MITJÀ
Esculapi

ARIADNA BATLLE SOLÉS
Esculapi

ANDREA ALBIN
Esculapi

LA JONQUERA
ERIKA TOVAR SÁNCHEZ
Josep Peñuelas del Río

SHEILA SERRA SÁNCHEZ
Josep Peñuelas del Río

SALOMÉ SÁNCHEZ JARAMILLO
Josep Peñuelas del Río

LLANÇÀ
EIRA TURRÓ GRAELLS
Pompeu Fabra

NAIARA NOGUERA CATALAN
Pompeu Fabra

IONA MARIA ESPEJO CÁMARA
Pompeu Fabra

ROSES
MARYAM TOUITOU WAHID
Narcís Monturiol

BASMA AMRANI
Narcís Monturiol

WIAM EL ONSRI
Jaume Vicens Vives


PREMI MARIA VERDAGUER DE CREACIÓ LITERÀRIA

Per a alumnes de 3r, 4t, 5è i 6è curs de Primària, dotats amb 30 € i un llibre

Reunit el Jurat format per Mariona Danés, Roser Seguranyes, Montserrat Barnadas, Daniel Ferrer, Carme Pagès i Mercè Teixidor ha decidit premiar els següents treballs:

Per a alumnes de 3r. s'ha premiat a:

Sam Cintas Pujiula
"Sense bullying farem un món millor"
Carme Guasch - FIGUERES

Denis Montoro Robles
"El nen que volia volar"
Torre d'en Reig - VILABERTRAN

Emma Piñol
"El llop que no tenia amics"
Carme Guasch - FIGUERES
Per a alumnes de 4t s'ha premiat a:

4t
Marc Arderiu Marcè
"Futbol"
La Salle - FIGUERES

Bruna Albert Moreno
"El meu tresor de vellut"
Carme Guasch - FIGUERES

Biel Casacuberta Albert
"El videoclub abandonat"
Carme Guasch - FIGUERES
Per a alumnes de 5è s'ha premiat a:


Saüc Ribas Roca
"El riu"
Josep Peñuelas del Rio – La Jonquera

Adrià Alcántara Rovira
"Els escafandristes aventurers"
Josep Pallach - Figueres

Fatima Zohra Imlahi
"Elemental, Cloe! "
Joaquim Cusí - Figueres
Per a alumnes de 6è s'ha premiat a:


Aina Preseguer Ruíz
"Un regal diferent"
Sant Pau- Figueres

Aniol Pibernat Lázaro
"L'aventura d'en Brossa i el submarí"
La Salle - Figueres

Judith Mas Sánchez
"El país del Mediterrani"
La Salle - Figueres

PREMIS PER A ALUMNES DE SECUNDÀRIA


PREMI MARIA ÀNGELS ANGLADA D'AUQUES

Per a alumnes de secundària, dotats amb 50 € i un llibre

El jurat, format per Lola Ventós i Salvador Torres ha acordat concedir els següents premis:

1r d'ESO
Agnès Llorens Bellafiore
Sílvia Santana Cobo
" La vida en vers"
Illa de Rodes - ROSES

2n d'ESO
Cristina Lee Hu
"La vida de Pompeu Fabra"
Escolàpies - Figueres
3r d'ESO
DESERT

4t d'ESO
DESERT

PREMI MARIA ÀNGELS ANGLADA DE CONTES


Per a alumnes de secundària, dotats amb 50 € i un llibre
El jurat format per Maria Àngels Gardella i Xixón Heras ha decidit premiar els següents treballs:

1r d'ESO
Guillem Delós Gahete
"Pompeu Fabra"
La Salle- Figueres

2n d'ESO
Nina Jaume Ametller
" El Diccionari"
Illa de Rodes- ROSES

3r d'ESO
Alba Trull Cabas
"Imaginació sense límits"
Olivar Gran – Figueres

4t d'ESO
DESERT

PREMI MARIA ÀNGELS ANGLADA DE POESIA


Per a alumnes de secundària, dotats amb 50 € i un llibre

El jurat format per Carme Pagès, Assumpta Estarriol i Maria Terrades ha decidit premiar els següents treballs:

1r d'ESO
Maite Muñoz Rivera
"Ocells"
Illa de Rodes - ROSES

2n d'ESO
Lenin Villanueva Avalos
"Enmig del port"
Olivar Gran- FIGUERES

3r d'ESO
Sanae Ez Zaary Zaâri
"Vacances"
Illa de Rodes - ROSES

4t d'ESO
Naiara Pujadas Bernat
"Vull un amor sempitern"
Illa de Rodes - ROSES

PREMI PER A ALUMNES DE BATXILLERAT I CICLES FORMATIUS


PREMI MIQUEL SOLÉ de recerca de ciència i tecnologia

Dotat amb 250 € i un llibre.

El jurat format per Miquel Solé i Soler, Ramon Galimany i Vila ha decidit premiar el següent treball:


Pel treball: "L'Espot Publicitari, Creació i Publicació"
de Albert Castellanos Roig de Centre Escolar Empordà - ROSES

PREMI JOSEP M. AMETLLA DE RECERCA D'HISTÒRIA


Dotat amb 250 € i un llibre.
El jurat format per Enric Pujol i Albert Testart ha decidit premiar el següent treball:

Pel treball: "Escavant el passat: entre trinxeres i testimonis" de Miriam Garrido Rivas de l'institut Castelló d'Empúries de Castelló d'Empúries.

PREMI ÒMNIUM CULTURAL DE LLENGUA I LITERATURA

Dotat amb 250 € i un llibre.

El jurat format per Lluís Casadellà i Lourdes Torner ha decidit premiar el següent treball:

Pel treball: "L'aprenentatge de les primeres paraules"
De Encarni Crespo Boyano de l'institut Illa de Rodes de Roses

PREMI ÒMNIUM CULTURAL DE POESIA

Dotat amb 150 € i un llibre.
El jurat format per Carme Pagès, Assumpta Estarriol i Maria Terrades ha decidit premiar el següent treball:

" La il·lusió d'un detall" de Marina Joher Güibas de l'institut Olivar Gran de Figueres.

PREMI ÒMNIUM CULTURAL DE NARRATIVA

Dotat amb 150 € i un llibre.
El jurat format per Joan Ferrerós, Jordi Plà i Mª.Rosa Saguer i Ricart ha decidit premiar el següent treball:

"Records d'infantesa" d'Imma Lodeiro Mitjà de l'institut Vilafant de Vilafant.

Compartir a Twitter
Compartir a Facebook