Aquest cap de setmana, la comarca s'afegeix als actes de la Diada, consulta què es fa a cada poble, aquí.
Divendres 9
Cadaqués
Jocs familiars, jocs XXL del món i jocs d’aigua
- Al Passeig
- A les 16.30 h
Havaneres amb el grup Son de l’Havana
- Portdoguer
- A les 22 h
Ball de festa major amb Els Pelukas + DJ Lia
- Passeig
- A les 00 h
Castelló d’Empúries
XXX Festival Terra de Trobadors
- Nucli antic
- Tot el dia
2×1 entrada a la Farinera
- Ecomuseu Farinera
- Tot el dia
Sup XL Challenge
- Escola de vela
- A les 17 h
Mercat de nit
- Passeig Marítim
- A les 18 h
A les fonts de la poesia moderna: l’Art de Trobar, a càrrec de Trobadours Art Ensemble, amb Gerard Zuchetto (cant, clarins, direcció), Sandra Hurtado-Ròs (cant, serpatti), Patrice Villaumé (viola, tympanon) i Antoni Madueño (cant i cítola)
- Convent de Sant Agustí
- A les 18 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Presentació del núm. 21 de la revista Mot so razó, a càrrec de la Dra. Marina Navàs (URV)
- Capella de Santa Clara
- A les 18 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Taula rodona sobre la construcció de la Basílica de Castelló d’Empúries, a càrrec del Dr. Gerardo Boto, el Dr. Josep Maria Gironella, la Dra. Anna Maria Puig i la Dra. Francesca Español
- Capella de Santa Clara
- Tot seguit
XXX Festival Terra de Trobadors | Contes medievals, a càrrec de Joan de Bover
- A l’Hort de Santa Clara
- A les 18 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Espectacle inaugural: La reunió de prohoms, a càrrec de les entitats de la vila
- Plaça Mn. Cinto Verdaguer
- A les 20.30 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Els pecats capitals, a càrrec de C.F. Esplais
- Pl. del Vi - Taverna dels Pecadors
- A partir de les 20 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Sopar medieval a càrrec de la Comissió de Reis amb actuacions de La Cort d’Empúries, Despertaferro, Acibreira, Els Berros de la Cort, Sübitus, In Troba Veritas, La Fada Verda i Águilas del Sol
- Pati del Palau dels Comtes
- A les 21.30 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Les Bruixes, animació i teatre de carrer, a càrrec de l’Associació Cultural i d’Esbarjo
- Al Convent de Santa Clara
- A partir de les 21.30 h
- Aportació econòmica: 1€
XXX Festival Terra de Trobadors | Les Vaguabondes, animació i teatre al carrer
- Itinerant sorpresa
- A partir de les 21.30 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Espectacle de foc El camí de l’infern, a càrrec dels Senyors del Foc
- Al Rec del Molí - Zona Fora Muralles
- De 22 a 00 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Espectacle de foc Horun La Liberté, a càrrec de la companyia Imaziren
- Pl. Mn. Cinto Verdaguer
- A les 00 h
VII Cicle de música So De Lonh | Taller de cant pla amb Juan Carlos Asensio
- Escola municipal de música Antoni Agramont
- A les 18 h
Figueres
Rutes enogastronòmiques de Figueres: dels clàssics a l’avantguarda
- A les 19 h
- Preu: 25 €
Estrelles amb la companyia Element
- Teatre El Jardí
- A les 20 h
La Jonquera
Festa Major | Hora del conte: Ka-ke-ki-kontes de Festa Major
- Biblioteca Carles Bosch de la Trinxeria
- A les 17 h
Festa Major | Presentació del documental L’escamot pirinenc, dirigit per Felip Solé i realitzat per David Burillo, i posterior xerrada
- Porxos de Can Laporta
- A les 19 h
Festa Major | Ball amb el grup de versions Stop 80
- Plaça Nova
- De 23 a 1 h
Festa Major | Martí Insausti DJ
- Plaça Nova
- D’1 a 3 h
Llançà
2a Edició del Torneig Nord de Bàsquet, categoria mini masculí i femení
- Pavelló Municipal d’Esports
- Matí i tarda
Xerrada Llançà, cinc segles sota el domini de Sant Pere de Rodes, a càrrec de l’historiador Arnald Plujà
- Sala de conferències de la Casa de Cultura
- A les 20 h
El Port de la Selva
Presentació del llibre Ventalló i les traduccions de Tintín al català
- Sala del Ball
- A les 19 h
Roses
Visites guiades al port de pesca
- Port de pesca
- A les 17 h
- Preu: 6 € (adults) i 3,5 € (nens a partir de 6 anys).
Escape Medieval
- Espai cultural La Ciutadella
- A les 20.30 h
- Preu: 8 €
Dissabte 10
Cadaqués
Travessia popular al port
- Platja del Ros
- A les 10.30 h
- Preu: 3 €
- Donatiu a benefici de la Residència Geriàtrica «L’Hospital de Cadaqués»
Travessia popular al port kids
- Platja Gran
- A les 11.30 h
Cucanyes marineres i pal enseuat
- Moll de Portdoguer
- A les 12 h
Gegant i exhibició de dolls, acompanyats per la Xaranga Dammer
- Centre del poble
- A les 18 h
Cursa de dolls i estirada de corda
- Al Passeig
- Tot seguit
Ball de Festa Major amb Los 80 Principales
- Al Passeig
- A les 23.30 h
Capmany
Festa de la Vila d’Avall. Sortida caminant
- Plaça Major
- A les 20 h
Concert mb el Duet Marta i Adrià
- Plaça Major
- A les 21.30 h
Castelló d’Empúries
XXX Festival Terra de Trobadors
- Nucli antic
- Tot el dia
2×1 entrada a la Farinera
- Ecomuseu Farinera
- Tot el dia
Visita guiada Castelló Capital Comtal
- Oficina de turisme Castelló d’Empúries
- A les 11 h
- Preu: 5 €
XXX Festival Terra de Trobadors | Taller de cistelleria: Aprèn a fer una panera
- Ecomuseu Farinera
- A les 11 h
Bateig de vela lleugera
- Escola de vela
- A les 12 h
- Preu: 40 €
Visita guiada La Catedral de l’Empordà, la construcció d’una església gòtica
- Basílica de Santa Maria
- A les 17 h
- Preu: 5 €
VII Cicle de Música So de Lonh | Espectacle infantil La Juglaresa, amb Emilio Villalba i Sara Marina
- Capella del convent de Sant Clara
- A les 17 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Concert A les fonts de la poesia moderna: l’Art de Trobar
- Convent de Sant Agustí
- A les 18 h
Mercat de nit
- Passeig Marítim
- A les 18 h
Sortida en Sup o Caiac per veure la lluna plena
- Escola de vela
- A les 19.30 h
VII Cicle de Música So de Lonh | Concert Novellae Scholae Discipuli amb Locus Desperatus i Schola Antiqua
- Basílica de Santa Maria
- A les 19 h
VII Cicle de Música So de Lonh | Taller de cant pla amb Juan Carlos Asensio
- Escola municipal de música Antoni Agramont
- A les 10 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Espectacle infantil La Juglaresa, amb Emilio Villalba i Sara Marina
- Capella del convent de Santa Clara
- A les 17 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Concert Novellae Scholae Discipuli amb Locus Desperatus i Schola Antiqua
- Basílica de Santa Maria
- A les 19 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Concert d'Albaluna
- Pati del Palau dels Comtes
- A les 23 h
L’Escala
V Cicle D’Arrel i amb Salero 2022 - Krregades de Romanços
- Alfolí de la Sal
- A les 19 h
- Preu: 5 €
Festival Clàssics l’Escala - Empúries | De la Bella dorment i el llac dels cignes
- Església de Sant Martí d’Empúries
- A les 19 h
Figueres
Inauguració de l'exposició El Jardí de les Oques [+ INFO]
- Museu del Joguet (Sala Brossa-Frègoli)
- A les 12 h
Estrelles amb la companyia Element
- Teatre El Jardí
- A les 20 h
Fortià
Concert de la Diada amb Carles Coll, Clara Valero, Carles Coll Bardés i M. Rosa Oliveras
- Centre Agrícola Social
- A les 19 h
Musclada Popular, a càrrec de la Botiga de Fortià
- Plaça de Catalunya
- A les 21 h
Havaneres amb el grup Vell Galligants
- Plaça de Catalunya
- Tot seguit
La Jonquera
Festa Major | Holly party i festa de l’escuma
- Pati del CEIP Josep Peñuelas del Río
- A les 11.30 h
Inauguració de l’exposició Robert Capa: 18 de març de 1939, l’exèrcit oblidat del camp d’Argelers
- MUME
- A les 12.30 h
Festa Major | Concert amb Limoncello i vermut
- Sala de la Societat La Unió Jonquerenca
- A les 13 h
Festa Major | Espectacle infantil: Tumàcat Music Xou
- Plaça Nova
- A les 17 h
Festa Major | Presentació del llibre Bocins de pell, d’Isabel Guzmán
- Porxos de Can Laporta
- A les 18 h
Festa Major | Correfoc
- Diversos indrets
- A les 19.30 h
Festa Major | Correjonks amb la Xaranga Papaya Jam i sopar
- Carrers de la Vila i plaça Nova
- De 19.30 a 23 h
- Preu: 12 €
Festa Major | Nit jove amb Sixtus, Banda Neón i DJ Maken
- Plaça Nova
- A les 0.15 h
Llançà
2a Edició del Torneig Nord de Bàsquet, categoria mini masculí i femení
- Pavelló Municipal d’Esports
- Matí i tarda
Sortides Paracanoe amb l’Institut Guttmann
- Platja del Port
- De 10 a 16 h
El Vermut de Llucià Ferrer, a càrrec de Ràdio Flaixbac
- Aparcament de La Gola (Port de Llançà)
- A les 12 h
Inauguració de l’exposició Papiroflèxia de José Antonio González (JMagic)
- Sala d’exposicions de la Casa de Cultura
- A les 18 h
Presentació del llibre Em mates, de David Arias
- Casa de Cultura
- A les 20 h
Concert de Blues amb Josep Manzano i Mireia Vilalta [+ INFO]
- Casa de Cultura 20 h
- Preu: 10 €
Roses
Sortida XXVI Pujada patriòtica al Puig de l’Àliga
- Plaça de l’Església
- A les 8.30 h
Visita guiada a la Ciutadella
- Espai cultural La Ciutadella
- A les 12 h
- Preu: 4 €
Visita guiada al Castell de la Trinitat
- Castell de la Trinitat
- A les 17 h
- Preu: 4 €
Ball amb Blue Moon
- A la SUF
- A les 22 h
- Preu: 7 €
Diumenge 11
Cadaqués
Festa major | 29 a Marxa a cap de Creus
- El Passeig
- A les 8 h
- Preu: 5 €
- Inclou samarreta i esmorzar
Sortida a cap de Creus
- El Passeig
- A les 9 h
Castellers a càrrec de la colla castellera de Figueres Els Merlots
- Cap de Creus
- Tot seguit
Sardanes amb la cobla Els Rossinyolets
- Cap de Creus
- Tot seguit
Inflables per totes ses edats
- El Passeig
- Tot el dia
Sardanes amb la cobla La Principal de Banyoles
- El Passeig
- A les 20 h
Traca final de Festa Major
- El Passeig
- Tot seguit
Castelló d’Empúries
XXX Festival Terra de Trobadors
- Nucli antic
- Tot el dia
Sup ioga
- Escola de vela
- A les 9.30 h
2×1 entrada a la Farinera
- Ecomuseu Farinera
- Tot el dia
Exposició Terrats. Trenta mirades d’un espai in(discret)
- Ecomuseu Farinera
- Tot el dia
VII Cicle de música So De Lonh | Espectacle infantil La Juglaresa, amb Emilio Villalba i Sara Marina
- Capella del convent de Santa Clara
- A les 12 h
Visita Guiada i Tastet Enfarina’t
- Ecomuseu Farinera
- A les 12 h
XXX Festival Terra de Trobadors | Conferència Art de Trobar, Art de Joglar, Art de Chantar, de Gérard Zuchetto
- Convent de Sant Agustí
- A les 17 h
Mercat de nit
- Passeig Marítim
- A les 18 h
Figueres
Estrelles amb la companyia Element
- Teatre El Jardí
- A les 18 h
La Jonquera
Festa Major | Splash slide, tobogan aquàtic
- Carrer Migdia
- A les 16 h
Festa Major | Havaneres amb Son de l’Havana i cremat
- Plaça Nova
- A les 21.30 h
Llançà
2a Edició del Torneig Nord de Bàsquet, categoria mini masculí i femení
- Pavelló Municipal d’Esports
- Al matí
El Port de la Selva
Concert Troubadours Ensemble
- Església del Monestir
- A les 12 h
Roses
Ball amb Gemma i Blanca
- A la SUF
- A les 18 h
- Preu: 7 €
Bany de Sons
- Punta Falconera
- A les 19 h
- Preu: 12 €
Sardanes amb la cobla Cervianenca
- Plaça de les Botxes
- A les 19 h