24 de abril de 2019
24.04.2019
ELECCIONS MUNICIPALS

Setze pobles de l'Alt Empordà ja saben qui serà el seu alcalde o alcaldessa després del 26M

Són municipis on només s'ha presentat una candidatura i la majoria són batlles repetidors

24.04.2019 | 19:06
Alguns dels alcaldes que encapçalen llistes úniques.

La publicació en el Butlletí Oficial de la Província (BOP) del llistat provisional de candidatures per a les eleccions municipals del 26 de maig deixa entreveure que en setze dels seixanta-vuit municipis de l'Alt Empordà ja poden saber qui serà el seu alcalde o alcaldessa un cop s'hagin constituït els nous ajuntaments per al mandat 2019-2023. En la majoria dels casos, els respectius caps de llista ja ocupen actualment la presidència del plenari i, en altres, hi ha hagut un relleu dins d'un mateix grup polític.

També hi ha casos, sobretot en pobles petits amb llistes obertes, on la candidatura de l'actual alcalde presenta més candidats davant de llistes amb un o dos membres que no podrien sumar majoria, com seria el cas d'Albanyà, amb Joan Fàbrega com a aspirant a la reelecció o Vilamaniscle, amb Mon Bonaterra.

La llista comença per l'Armentera amb Narcís Isern, alcalde i alcaldable de Junts per l'Armentera i s'allarga per Borrassà, Cabanelles, Cistella, Colera, Espolla, Garrigàs, Lladó, Ordis, Riumors, Sant Miquel de Fluvià, Santa Llogaia d'Àlguema, Terrades, Vilabertran, Vilamalla i Vilamacolum.

Les candidatures úniques amb la persona que encapçala la llista són les següents:

L'Armentera
Narcís Isern (Junts per l'Armentera)

Borrassà
Ferran Roquer

Cabanelles
Martí Espigulé (Junts per Cabanelles-AM)

Cistella
Enric Gironella (Junts per Cistella)

Colera
Lluís Bosch (Junts per Colera)

Espolla
Carles Lagresa (Compromesos amb Espolla-AM)

Garrigàs
Pilar Bosch (Junts per Garrigàs)

Lladó
Joaquim Tremoleda (ERC-AM)

Ordis
Anna Torrentà (ERC-AM)

Riumors
Josep Maria Padrosa (Independents per Riumors)

Sant Miquel de Fluvià
Àngel Posas (Independents de Sant Miquel)

Santa Llogaia d'Àlguema
Mireia Pimentel (Junts per Santa Llogaia)

Terrades
Isidre Felip (Junts per Terrades)

Vilabertran
Martí Armadà (ERC-AM)

Vilamalla
Carlos Álvarez (Unim Vilamalla)

Vilamacolum
Jordi Claparols (Independents per Vilamacolum-AM)

Compartir a Twitter
Compartir a Facebook