29 de setembre de 2018
29.09.2018
Garrigàs

Voleu saber com viu Garrigàs la commemoració del primer aniversari de l'1-O?

La Taula Empordanesa per la Memòria de l'1 d'Octubre ha organitzat tot un dia d'activitats

29.09.2018 | 11:12
Garrigàs viu amb intensitat la jornada commemorativa.

Amb el lema «La Força d'un Poble», Garrigàs s'ha convertit, aquest 29 de setembre, en el centre neuràlgic de la commemoració, a l'Alt Empordà, del primer aniversari del Referèndum del primer d'octubre del 2017. Aquell dia, el petit poble altempordanès va ser, igual com passava en altres indrets de Catalunya, sorprès per les forces de seguretat de l'Estat, que van carregar contra la població civil reunida amb la intenció de dipositar un vot en una urna.

La Taula Empordanesa per la Memòria de l'1 d'Octubre ha organitzat, per a aquest 29 de setembre, una programació d'activitats, des del matí fins a altes hores de la matinada, coincidint, a més, amb la Festa Major de Garrigàs.

PROGRAMACIÓ:


Matí


10.30 hores: Arribada de l'urna gegant. Música amb Festorum.
11.00 hores: Espectacle del Pot Petit.
11.50 hores: Animació infantil amb Jaume Ibars.
12.30 hores: Colla Castellera de Figueres i Vailets de l'Empordà.
11.00 a 12.40 hores: Poesia, amb Poetes per la Llibertat, Quim Ponsa i Albert Cuevas i Ignasi Tomàs, i Romanços, amb Jaume Arnella.

Migdia


13.00 hores: Inauguració del nom 1 d'Octubre del Local Sociocultural i parlaments d'alcaldes.
13.45 hores: Música amb els Ministrers de Garrigàs.
14.00 hores: Dinar popular groc, música amb Festorum i parlaments a càrrec de Joan-Lluís Lluís, ANC, Òmnium i familiars de presos polítics i exiliats.

Tarda


15.00 hores: Música amb la Xaranga Bufatramuntana.
15.30 hores: Glosadors Francesc Tomàs i Lídia Domingo.
16.00 hores: Les Noves Cariàtides, Ramon Manent, David de la Higuera i Joina.
15.30 a 17.30 hores: Poesia amb Josep Pedrals, Enric Casasses, Blanca Llum Vidal, Marc Puntunet, Maria Àngels Gardella. Espectacle Multidisciplinar amb Toti Toronell, i Música amb Pol Farell.
17.00 hores: Parlaments a càrrec de mestres, bombers i pagesos.
17.20 hores: Música amb Josep Tero.
17.30 a 18.30 hores: Plantada de gegants, cercavila i ball de gegants.
19.00 hores: Espectacle participatiu «El ball de les urnes», Bastoners de la Bisbal, Bufabastonera de Camallera i Tramuntakada.

Vespre i nit


20.30 hores: Actuacions de Marcel Casellas, Cave Cattus, Els Perduts de Sant Esteve, Els Berros de la Cort i Tomàs Fletxa.
22.20 hores: Actuacions de Joanjo Bosk, Titot, Domènec Ludeña-Delai i Lakaste.
24.00 hores: Actuacions de Germà Negre, Julay's i Dj Llamp.

Compartir a Twitter
Compartir a Facebook
anteriorsegüent